Menu

Latest News

Linssen Yachts Türkiye distribütörü

60 yaşına basan Hollandalı motoryat üreticisi Linssen Yachts, 29 Kasım-1 Aralık 2008’de 10. boat show’ (2009) unu gerçekleştirdi.

Atıda 60. yıldönümleri pırlanta yılı olarak kabul edilir. Dolayısıyla Maasbracht’a varıp fuar alanından içeriye girince 60 yaşındaki Linssen Yachts ’ın boat show’a “Pırlanta sonsuza kadar” temasını seçtiğini görünce hiç şaşırmadım. Her bir tekneyi ayrıntılarıyla anlatan ile ekonomik kriz, sektörün ve firmanın durumu hakkında da sohbet ettik. Her yıl 100-110 tekne ürettiklerini, 2010 yılına kadar tamamen dolu olduklarını belirt-ti. Bazı ülkelerden aldıkları siparişlerin azalması dışında, şu ana kadar ekonomik krizden pek etkilenmemişler. Az üretelim ama kaliteli olsun, bilen alsın diyorlar. Linssen’in aile şirketi olmasının da bunda payı büyük. Şu an üçüncü neslin yönettiği firmada, çalışanların hepsi çıraklıktan girip emekli olarak çıkıyor. Bu da standardın korunmasını sağlıyor.

LOGICAM SİSTEMİ

Linssen Yachts’ın tersanesi iki bölüme ayrılmış: Metal işleme ve Logicam. Linssen yatlarının en büyük özelliği yüzde 100 çelikten yapılmaları. CNC yöntemiyle kesilen çelik tabakalar, hazır kalıplar üzerinde aşama aşama birleştirilerek omurga, gövde ve üst gü verteler oluşturuluyor. Kum püs kürtülerek temizlenen ve boyanan tekneler sıraları geldiğinde Logicam’a aktarılıyor.
Bu arada boya işleminin yapıldığı bölümlerde hiç koku olmaması dikkatimi çekti. Özel bir havalandırma sistemi kullanılıyormuş ve basınçlı bir ortam yaratılarak koku oluşması engelleniyormuş. İçerideki sıcaklık da hep sabit tutuluyor ki bo ya da kusur, akma, kokma olmasın.

Logicam adı, lojistik ve bilgisayar destekli üretim kelimelerinden türetilmiş. Büyük bir hangar içinde yan yana dizilmiş, farklı yapım aşamalarında 12 tekne hayal edin. Sıranın en başındaki metal işlemeden yeni gelmiş; sonundaki ise bitmek üzere. İki haftada bir, tekneler bir sıra yana kayıyor; en sondaki suya iniyor, en baştakinin yerine yeni bir tekne geliyor. Bu şekilde son derece düzenli ve hata payı düşük çalışılıyor. Şu anda 30 feet’e kadar tekneler Logicam I hangarında, daha büyükleri Logicam II ’de üretiliyor. 45 feet ve üstü modeller içinse Logicam III hangarının inşası sürüyor.

YENİ DIAMOND SERİSİ

Fuarda toplam on tekne gezdim. Bunlardan üçü 60. yıla özel Mark II Diamond serisi, dördü yeni 2009 tekneleri, geri kalan üçü ise tasarımında ufak tefek değişiklik­ler yapılmış önceki modellerden-di. Linssen Yachts, uzunlukları 13-15 metre arasında değişen üç büyük teknesini -Grand Sturdy Mark II 430, 470 ve 500 Variotop­ 60. yıl şerefine yenilemiş, iç de­korasyonunu değiştirmiş ve her bi-rinden altışar adet üreterek Dia­mond Limited Edition’u ortaya çıkarmış.

Teknelerde en son navigasyon cihazları ve teknolojik diğer do­nanımların yanı sıra, su altı ay­dınlatması, led ışıklar, LCD tel­evizyon ve ev-sinema sistemi gibi birçok yenilik var. Yaşam mahal­lerine kahverengi, türkuaz ve tu­runcu hâkim. Lumboz çerçevele­ri altın yaldızlı bronzdan yapılmış; tüm tekstillere simli pırlanta de­senleri işlenmiş.

Firmanın en göze çarpan mo­de li kesinlikle Grand Sturdy Mark II 500 Variotop. Diğer modellerden farkı, üst güverte tavanının açılıp kapanabilmesi. Vari otop adlı pa­tentli bu sistemle bir düğmeye basıyorsunuz; aynı otomobillerdeki gibi tavan katlanarak arkaya doğ­ru açılıyor, sonra da tavanı tutan parça geriye, kıç ha vuz luğa doğ ru iniyor. Teknenin yüksekliği 4.10 metre iken bir anda 3.50 metreye düşüyor. Çok da eğleniyorsunuz izlerken!

Yatları gezmeye devam eder­ken arkalarda kırmızı bir tekne gördüm ve oraya yöneldim. Tüm Lins sen’ ler beyaz üzerine bej ta­sarlandığı için dikkatimi çekti. Teknenin kıç havuzluğundaki yel­keni görünce tamam dedim, fua­rın en özgün tasarımı belli oldu! Lins sen’in yeni Geo Line serisinin ilk iki modeli, İskandinav balıkçı teknelerinden esinlenilerek tasar­lanan yelkenli Nordic Edition ve İs­viçre peyniri görünümlü Swiss Edition. Serinin teknik özellikleri, firmanın ilk ürettiği model olan Grand Sturdy 29.9 ile aynı.

YAVAŞ, SESSİZ, HESAPLI

Açılış öncesinde Yunanistan ve İtalya’dan gelen diğer basın men­suplarıyla Grand Sturdy 29.9 ve 40.9 ile Maasbracht kanallarında iki deneme sürüşü yaptık. Ray­mond bizi gezdirirken sürekli tek­nelerimiz çok sessiz diyordu, ger­çekten öyleler. Makine dai re si nin ses yalıtımı çok iyi; seyir ha lindey­ken, arka planda hafif bir uğultu şeklinde duyuluyor. İki yatı da kısa bir süre kullanma şansım oldu: 40.9’la en yüksek 8.5 knot hıza ulaşabildim.

Bu boydaki motoryatlar genel­likle daha hızlı gidecek şekilde ta­sarlanır; ama bu yavaşlık iki açıdan sorun değil: Tekne çok daha az ya­kıt harcıyor, daha hesaplı olu yor; hem iç hem de dış tasarımı konfor ve keyfi ön plana çıkarı yor. Lins­sen yatları benim gördüğüm ka­darıyla ailece çok hoş vakit geçi­rilebilecek yatlar; hız değil keyif alma üzerine kurulmuş. 

 

Gena Turizm Yatçılık Org.Ins. Tic.Ltd.Şti

Port Alaçatı

TR - 35950 Çeşme / Turkey

T (+9) 0232 716 09 10 -11

E gena@gena-yacht.com

I www.gena-yacht.com

 

İstanbul Ofis
M.Nurettin Selçuk Cad. 56/4
TR – 34726 Kadıköy / İSTANBUL / Turkey
T (+9) 0216 347 48 19
T (+9) 0541 712 14 01

E gena@gena-yacht.com

I www.gena-yacht.com

Quotes & Testimonials

"With this all-new boat, Linssen's pursuit of refinement has reached new levels of excellence, enabling the yard to produce one of the most relaxing displacement cruisers that we've ever tested in some time".

Motor boat & Yachting, Vol 167; May 2019 - Jack Haines on the Grand Sturdy 500 AC Variotop

Updated opening hours

Saturday/Sunday: by appointment only.
Weekdays: 08.00 - 17.30 h.


You can also contact us remotely in various ways. This can be done via our usual telephone number, but also via the direct number of your contact person. Or via skype, WhatsApp, video calls or the chat function on our website.

Click here for our contact details

Visit our merchandise webshop

Newsletter signup

Go to top